חומצה פולית בהריון

כמעט כל אישה שמתכוונת להיכנס להריון יודעת כבר היטב שמומלץ לה ליטול חומצה פולית, ורובנו באמת עושות זאת (שזה נהדר). אבל אנחנו גם בעד להבין עד הסוף מה אנחנו מכניסות לגוף ולמה זה כל כך נחוץ. אז חקרנו עבורכן קצת בנושא, וחזרנו עם כל המידע על החומצה הטובה, על הסיבות בגללן היא כל כך חשובה לנו, ועל המזונות בהם ניתן למצוא אותה.

אז, שנתחיל?

מהי חומצה פולית?
חומצה פולית היא ויטמין שמתמוסס במים הנקרא גם B9, היא מצויה במזונות שונים (עוד מעט נפרט בדיוק אילו) ומתפרקת בגוף באמצעות אנזימים במערכת העיכול. זהו ויטמין חשוב מאוד לא רק בהריון. גם לגברים ולמי שאינה בהריון מומלץ לצרוך לפחות חמישה מזונות עשירים בחומצה הזו ביום. היא מקטינה בקרב גברים את הסיכון למחלות לב וכלי דם, מפחיתה סיכון לאלצהיימר ולסרטן השד(!) וחשובה מאוד למערכת חילוף החומרים, העצבים ולתאי העור. כאשר ישנו מחסור בחומר בהריון, הדבר עשוי להוביל למומים שונים בעובר, בעיקר מומים בחוט השדרה ובמוח. כדי להקטין את הסיכון להיווצרות מומים כאלה חשוב לוודא שבגוף ישנה מספיק חומצה פולית עוד בטרם הכניסה להריון. זו הסיבה שבגללה הרופאים המליצו לכן להתחיל את נטילת התוסף כמה חודשים עוד לפני הכוונה להתחיל לנסות. עוד סיבה שבגללה חשוב לקחת את התוסף במהלך התקופה הוא שהחומר גם חשוב למניעה של אנמיה בהריון.

מתי כדאי להתחיל ליטול את התוסף?
כאמור, את התוסף כדאי להתחיל לקחת שלושה חודשים לפני תחילת הניסיונות להיכנס להריון, ולהמשיך, כמובן לכל אורכו. משרד הבריאות מצידו ממליץ לנשים בגילים המתאימים ליטול את התוסף גם אם אין תכנון קונקרטי בפתח, כי הריון אינו תמיד מתוכנן, וחשוב כאמור, שכמות החומצה הפולית בגוף תהיה מספקת כבר בשלב הכניסה להריון. התוסף חשוב במיוחד בשלושת החודשים הראשונים, מכיוון שאז התאים מתחלקים, ומתפתחים האיברים של העובר, כאשר הוויטמין חשוב מאוד להתפתחותם התקינה.

מהו המינון המומלץ לנשים בהריון?
מומלץ לקחת כדור אחד של 400 מ"ג ביום. מלבד החומצה הפולית ממליץ משרד הבריאות על נטילת ויטמין D, שאינו נמצא במזונות רבים, ולכן שכיח למצוא חוסר שלו בקרב נשים הרות. ניתן כן למצוא את הוויטמין בדגים כמו מקרל, סלמון וסרדינים, בבשר אדום, חלמון ביצה ומוצרי חלב מסוימים המועשרים בוויטמין.
תוסף חשוב נוסף הוא ברזל, אותו מומלץ לצרוך בכמות של 30 מ"ג ביום, עד חודש וחצי אחרי הלידה. הברזל נמצא במזונות רבים, אך הגוף לעיתים מתקשה לספוג אותו בשל צריכתו לצד מוצרי חלב. ניתן למצוא ברזל בקטניות, טחינה, פירות מיובשים, שיבולת שועל, קינואה, שקדים ואגוזים, וכן בבשר בקר והודו.
משרד הבריאות ממליץ גם על נטילת יוד במינון של 150 – 250 מיקרוגרם. מעבר לתוסף התזונה, את היוד ניתן למצוא בדגים ופירות ים, באצות, מוצרי חלב, ביצים ומלח עם תוספת יוד. נדגיש כי גם אם אתן אוכלות הרבה מהמזונות המועשרים בוויטמינים אלה, חשוב לקבל אותם גם כתוסף כדי להבטיח כמויות מספיקות וספיגה שלהן בגוף.

מתי מומלץ לקחת מינון גבוה יותר?
לנשים אצלן התגלה בעבר בהריון מום הקשור במחסור בוויטמין כמו מום פתוח בתעלה העצבית, או שיש היסטוריה משפחתית כזו חשוב לקבל ייעוץ מתאים לגבי מינון נוסף, מכיוון שהם נמצאות בקבוצת סיכון. גם נשים אפילפטיות צריכות להיוועץ ברופאים לגבי מינון מתאים, מעבר למינון הרגיל. בקבוצת סיכון נמצאות גם נשים עם סוכרת, קרוהן, צליאק או עודף משקל, וגם להן מומלץ להיוועץ ברופאים כדי להבין בדיוק מהו הרכב הוויטמינים המומלץ עבורן בהריון.

באילו מזונות ניתן למצוא חומצה פולית?
המקורות הטובים ביותר לחומצה החביבה שלנו הם עדשים, חסה, תרד, ברוקולי, כרובית, פטרוזיליה, אספרגוס, באק-צ'וי וכבד עגל. מקורות טובים הם גם אפונת גינה, כרוב רגיל וכרוב ניצנים, פלפל, שומר, כרישה, עגבניות, קישואים, תותים.

אז למה בעצם חשוב לקחת את התוסף מעבר למזון?
גם אם תתמידו ותאכלו רק את המזונות ברשימה שלמעלה, לצערנו, רק 50 אחוז מהחומר יספג לכן בגוף, במקרה האופטימלי.. אם מדובר במוצר ששכב בהקפאה, עבר הפשרה, איחסון וכל מיני הרפתקאות בדרך לצלחת, הוא כבר יורד לרמה של 10 אחוז ספיגה, ואנחנו רוצות לקבל את כל הכמות ישירות לגוף ולהיות בטוחות שלעובר יש את כל הוויטמינים הוא זקוק כדי להתפתח כמו שצריך.

עוד מקרים בהם נטילת התוסף חשובה
רובנו מכירות את השילוב של חומצה פולית עם הריון, אבל יש עוד הרבה מאוד בעיות בריאות שיגרמו לרופאים להמליץ על נטילת התוסף. ביניהן אנמיה, קרוהן, דלקות מעיים ושלשולים, דיכאון, דמנציה, סכיזופרניה ועוד. כאשר ישנו מחסור בוויטמין בתקופה שאינה הריון האדם עשוי לחוש חולשה, עצבנות, בלבול, דיכאון נדודי שינה ועוד הפתעות לא נעימות. לכן, גם כשאנחנו לא בהריון כדאי להקפיד כמובן על תזונה מאוזנת שכוללת את הוויטמינים החשובים לגוף שלנו.

Open chat
איך אפשר לעזור?
היי!
איך אנחנו יכולים לעזור לך?
לחץ כאן על מנת לשוחח עמנו.